OGŁOSZENIA PARAFIALNE NA NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – 12.  04.  2020r.

ŻYCZENIA WIELKANOCNE BISKUPA DIECEZJALNEGO

 

Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia!

W tym roku Wielki Post stał się dla nas czasem wyrzeczenia i pokuty. Epidemia pokazała nam jak kruche jest ludzkie zdrowie i życie. Wszyscy zostaliśmy wyprowadzeni na pustynię i zaproszeni najpierw do przemyślenia naszej hierarchii wartości, a następnie wezwani do nawrócenia. Wielki Post przeżyliśmy odcięci od Eucharystii i bez obecności w świątyniach, ale nasze domu i rodziny stały się dla wielu miejscem intensywnej modlitwy. Bardzo dziękuję za odpowiedzialną postawę i świadectwo wiary w budowaniu domowego Kościoła! Jestem wdzięczny za Waszą pamięć o parafiach i przyjmowanie ze zrozumieniem uciążliwych ograniczeń. Dla każdego z nas: duszpasterzy, osób konsekrowanych i wiernych świeckich ten czas był trudny, smutny i pełen zamyślenia! Jednak przezwyciężenie epidemii wiążę się ze współpracą, wzajemną pomocą oraz odpowiedzialnością. Proszę o dalszą modlitwę za wstawiennictwem bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerzy i opiekuna chorych, o ustanie epidemii oraz o siły, zdrowie i odwagę dla Służby Zdrowia i wszystkich zaangażowanych w walkę z wirusem. Pamiętajmy, że agresja, spory, szerzenie niesprawdzonych informacji oraz tworzenie teorii spiskowych nie pomagają w przezwyciężeniu trudności, a tylko jeszcze bardziej zatruwają naszą codzienność.

Tegoroczne Święta Wielkanocne również przeżywamy upodobnieni do Chrystusa dźwigającego krzyż – ogołoceni z tego, co kochamy i co dla nas ważne. Niech będą one także czasem, w którym będziemy podobni do Jezusa w Jego miłości, solidarności z samotnymi i potrzebującymi. Niech Chrystus Zmartwychwstały, który pokonał grzech i śmierć obdarzy nas nadzieją, pokojem serca i zaspokoi nasz głód Boga i pragnienie bliskości drugiego człowieka!

Życzę wytrwałości i odwagi, aby nam się udało przezwyciężyć epidemię i byśmy mogli w zdrowiu wrócić do normalnego życia – rodzinnego, społecznego i parafialnego. Niech nasze domy, po ustaniu zagrożenia, znów wypełni radość spotkania z bliskimi, a nasze świątynie niech ożyją dzięki wspólnotowej modlitwie!

 

bp Wiesław Śmigiel

Biskup Toruński

 

 1. W imieniu własnym pragnę przekazać całej Wspólnocie Parafialnej życzenia świąteczne. Ciągle od nowa zdumiewa nas to, co się wydarzyło, a czego świadectwem jest pusty grób. Życzę Wam, by to zdumienie stało się również Waszym udziałem, aby Dobra Nowina o zmartwychwstaniu nigdy Wam nie spowszedniała. Życzę, również odwagi opowiadania innym o zmartwychwstaniu, skoro sami stanęliście nad pustym grobem. Niech czas świąt Wielkanocnych przyczyni się do umocnienia więzi w Waszych małżeństwach i rodzinach, a pewność zmartwychwstania po doświadczeniu krzyża przeżywanego z Jezusem pomoże Wam przezwyciężać wszelkie kryzysy i trudne chwile. Życzę, aby Dobra Nowina o godności każdej osoby ludzkiej coraz bardziej zakorzeniała się w naszej Ojczyźnie, aby każdy mógł odnaleźć w niej swój własny dom. Błogosławionych świąt Zmartwychwstania Pana!
 2. Zgodnie z podtrzymanymi postanowieniami wynikającymi z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 kwietnia 2020 r. na Mszy Świętej, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz kościoła, łącznie nie może być więcej niż 5 osób. Bardzo proszę, aby wierni w duchu odpowiedzialności podporządkowali się tym ograniczeniom. Zachęcam do skorzystania z dyspensy od osobistego uczestnictwa we Mszy Świętej i obejrzenia transmisji za pośrednictwem mediów:

 

Niedziela, 12 kwietnia 2020 r.:

7:00 – TVP 1

9:00 – Polskie Radio, Program Pierwszy

9:30 – Telewizja TRWAM

11.00 – TVP 1

13:00 – TVP POLONIA

Poniedziałek, 13 kwietnia 2020 r. – niedziela, 19 kwietnia 2020 r. 

7:00 – z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach – TVP1

Niedziela, 12 kwietnia 2020 r

11:00 – Msza z Watykanu i błogosławieństwo Urbi et Orbi (Miastu i Światu)

Poniedziałek, 14 kwietnia 2020 r. – Piątek, 17 kwietnia 2020 r.

20:00 – z Jasnej Góry w intencji ustania epidemii – TVP 3 pasmo ogólnopolskie oraz na kanale YouToube dostępnym na stronach internetowych: www.jasnagóra.pl i www. episkopat.pl.

Różaniec o godz. 20.30 można oglądać na profilu FB Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu.

Ponadto, transmisje Mszy Świętych będą dostępne za pośrednictwem innych telewizji, stacji radiowych oraz w Internecie.

 

 1. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze Święte w układzie Niedzielnym tj. o godz.: 8.00, 10.00, 11.30 i 13.00. Nie będzie procesji Rezurekcyjnej. W Eucharystii mogą uczestniczyć wyłącznie osoby związane z intencją danej Mszy Świętej i to tylko w ilości do 5-ciu osób. Zachęcam Parafian do obejrzenia na   TVP 1 transmisji Mszy św. z Watykaniu celebrowanej przez Papieża Franciszka o godz. 11:00 i przyjęcia błogosławieństwo Urbi et Orbi (Miastu i Światu).
 2. Jutro drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Msze św. jak w każdą niedzielę, tj. o godz.: 8.00, 10.00, 11.30 i 16.00.
 3. W ostatnim czasie nie mogliśmy doświadczyć bycia w wielkiej wspólnocie osób dążącej razem do celebrowania Zmartwychwstania Pańskiego. Dziękuję wszystkim, którzy poprzez Telewizję, Radio, Internet, podjęli na różny sposób trud wielkopostnego nawrócenia, poprzez udział w codziennej Mszy św., wielkopostnych nabożeństwach, poprzez sakrament pojednania, adorację Najświętszego Sakramentu, udział w medialnych rekolekcjach wielkopostnych.  Składam serdeczne podziękowanie za świąteczne kompleksowe posprzątanie Kościoła Państwu: Annie i Marcinowi Garncarek, Dorocie i Eugeniuszowi Olszewskim, Pani Joannie Durlak, Pani Barbarze Krzemińskiej, Panu Janowi Dąbrowskiemu. Dziękuję Panu Waldemarowi Gołasiowi za montaż tła do Grobu Pańskiego i opiekę nad parafialnym drzewostanem. Dziękuję Pani Marcie Laskowskiej i Kwiaciarni „Bajka” za wykonanie i ustrojenie Grobu Pańskiego oraz wszystkim Parafianom za adorację Najświętszego Sakramentu  przy Grobie Pańskim.
 4. W Piątek z racji oktawy Wielkanocy nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 5. Istnieje również możliwość przyjmowania Komunii w sposób duchowy. Możliwość przyjęcia Komunii duchowej mają wierni zgromadzeni zarówno w świątyni, jak również uczestniczący we Mszy Świętej transmitowanej przez media, a także chorzy i cierpiący. W przyjmowaniu Komunii w formie duchowej trzeba uwzględnić trzy elementy: wzbudzić wiarę w realną obecność Chrystusa w Eucharystii; wzbudzić miłość ku Niemu; wzbudzić pragnienie, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie. Przypominam, że czas Komunii Świętej Wielkanocnej obejmuje okres od Środy Popielcowej (26 lutego 2020 r.) do Niedzieli Trójcy Świętej (7 czerwca 2020 r.). Wierni, którzy nie zdołają skorzystać ze spowiedzi przed świętami Wielkanocy, po ustąpieniu ograniczeń, będą mogli przystąpić do spowiedzi i Komunii wielkanocnej (do 7 czerwca).
 6. Po wcześniejszym porozumieniu z Rodzicami termin Pierwszej Komunii Świętej zostaje przełożony na dzień 6 września 2020r. (Niedziela godz. 11.00).
 1. W czasie pandemii koronawirusa różne instytucje pomagają na wszelki możliwe sposoby Służbie Zdrowia, także i Kościół włącza się w wielkie dzieło dobra. Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej przekazał na ręce dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu czek na 105 000 zł z przeznaczeniem na zakup respiratora. Środki pozyskane na ten cel są owocem wspólnie przeprowadzonej przez Caritas Diecezji Toruńskiej i Fundacji „SMS z Nieba” zbiórki, a przede wszystkim są darem setek tysięcy pięknych, o wrażliwym sercu osób.#zosatńSamarytaninem. Natomiast Diecezja Toruńska za kwotę 120 000 zł zakupiła dla Szpitali w Toruniu i Grudziądzu maseczki, kombinezony ochronne i płyny do dezynfekcji. Cały czas różne duszpasterstwa Diecezji Toruńskiej prowadzą zbiórki na rzecz poszkodowanych. Szczegółowe informacje na stronie internetowej: www.diecezja-torun.pl
 2. Wszelkie sprawy duszpasterskie można odbyć osobiście w biurze parafialnym lub po Mszy świętej, a także załatwić telefonicznie lub drogą e-mailową. Nry dostępne w gablocie i na stronie internetowej naszej parafii: parafiamalanieszawka.pl
 3. Msze Święte (od 25.03 do 19.04) będą odprawiane bez udziału Wiernych w Kościele Parafialnym (Rodzina, która zamówiła intencje proszę, by wcześniej telefonicznie zgłosiła swój udział, max. 5 osób).
 4. Do odwołania została przedłużona przez Księdza Biskupa Diecezji Toruńskiej dyspensa od osobistego uczestnictwa we Mszy Świętej Niedzielnej.
 5. Na spowiedź święta proszę umawiać się indywidualnie.
 6. Składam serdeczne Bóg Zapłać wszystkim ofiarodawcom indywidualnym i wpłacającym datki na konto parafialne na bieżące potrzeby Parafii.
 7. Życzę wszystkim błogosławionej Niedzieli i nadchodzącego tygodnia.

 

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU W DOMU RODZINNYM PRZED

UROCZYSTYM POSIŁKIEM
W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

 

(„Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”,

t. 2, Katowice 2001, nry 1347-1350)

 

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

 

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

 

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan:

„Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was”.

 

albo:

 

Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza:

„Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

 

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

 

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

 

Wszyscy: Amen.

 

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

 

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

 

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

 

Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

 

Parafiamalanieszawka.pl - 2019