OGŁOSZENIA PARAFIALNE NA NIEDZIELĘ PALMOWĄ MĘKI PAŃSKIEJ – 5.  04.  2020r.

  1. W dzisiejszą Niedzielę Palmową wchodzimy w celebrację Wielkiego Tygodnia. Przeżyjmy ten szczególny czas godnie i po chrześcijańsku, zwłaszcza TRIDUUM PASCHALNE tj. Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota. W Diecezji Toruńskiej obchody Niedzieli Palmowej i Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota) należy sprawować tylko w kościołach parafialnych bez udziału ludu, przy drzwiach zamkniętych.
  2. Zgodnie z nowymi postanowieniami wynikającymi z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 marca 2020 r. na Mszy Świętej, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz kościoła, łącznie nie może być więcej niż 5 osób. Bardzo proszę, aby wierni w duchu odpowiedzialności podporządkowali się tym ograniczeniom. Zachęcam do skorzystania z dyspensy od osobistego uczestnictwa we Mszy Świętej i obejrzenia transmisji za pośrednictwem mediów:

Niedziela, 5 kwietnia 2020 r.:

7:00 – TVP 1

9:00 – Polskie Radio, Program Pierwszy

9:30 – Telewizja TRWAM

11.00 – TVP 1

13:00 – TVP POLONIA

Poniedziałek, 6 kwietnia 2020 r. – niedziela, 12 kwietnia 2020 r. 

7:00 – z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach – TVP1

Niedziela, 12 kwietnia 2020 r

9:55 – Msza z Watykanu i błogosławieństwo Urbi et Orbi (Miastu i Światu)

Poniedziałek, 6 kwietnia 2020 r. – piątek, 8 kwietnia 2020 r.

20:00 – z Jasnej Góry w intencji ustania epidemii – TVP 3 pasmo ogólnopolskie oraz na kanale YouToube dostępnym na stronach internetowych: www.jasnagóra.pl i www. episkopat.pl.

Różaniec o godz. 20.30 można oglądać na profilu FB Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu.

Ponadto, transmisje Mszy Świętych będą dostępne za pośrednictwem innych telewizji, stacji radiowych oraz w Internecie.

3. W Wielki Czwartek, w pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa, Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczynająca Święte Triduum Paschalne o godz. 18.00. W Eucharystii mogą uczestniczyć wyłącznie osoby związane z intencją danej Mszy Świętej i to tylko w ilości do 5-ciu osób.

4.  W Wielki Piątek wystawienie Najświętszego Sakramentu w godzinach: 10.00 – 17.00. Zachęcam do indywidualnego nawiedzenia Najświętszego Sakramentu w wyznaczonych godzinach. Jednak należy w tym samym czasie zadbać, aby w kościele nie przebywało więcej niż 5 osób. Ofiary złożone w łączności z adoracją będą przeznaczone na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie i innych miejsc świętych. Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00. Liturgia odbędzie się bez udziału wiernych. W tym dniu obowiązuje święty post paschalny – wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (obowiązuje każdego od 14 roku życia do śmierci) oraz trzy posiłki, w tym jeden do syta (obowiązuje wszystkich od 18 do 60 roku życia). Zaleca się przedłużyć ten post na Wielką Sobotę, tak by z uwznioślonym duchem przejść do radości Niedzieli Zmartwychwstania.

5. W Wielką Sobotę nie będzie w kościele błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny. Dlatego zachęcam do błogosławieństwa stołu w domu rodzinnym (Przez Ojca Rodziny lub Seniora Rodu) przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego (tekst błogosławieństwa zamieszczony jest w gablocie ogłoszeń oraz na stronie internetowej parafii poniżej ogłoszeń parafialnych). Adoracja przy Grobie Pańskim w godzinach: 10.00 – 17.00. Zachęcam do indywidualnego nawiedzenia Najświętszego Sakramentu w wyznaczonych godzinach. Jednak należy w tym samym czasie zadbać, aby w kościele nie przebywało więcej niż 5 osób. Adoracja Krzyża (bez ucałowania, hołd Krzyżowi oddajemy przez pokłon lub przyklęknięcie). Zachęcam wiernych, by w swoich domach wspólnie odczytali Mękę Pana Naszego Jezusa Chrystusa według Św. Jana rozdziały: J 18, 1 – 19, 42. Wigilię Paschalną rozpoczniemy o godz. 18.00. W Eucharystii mogą uczestniczyć wyłącznie osoby związane z intencją danej Mszy Świętej i to tylko w ilości do 5-ciu osób.

6. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze Święte w układzie Niedzielnym tj. o godz.: 8.00, 10.00, 11.30 i 16.00. Nie będzie procesji Rezurekcyjnej. W Eucharystii mogą uczestniczyć wyłącznie osoby związane z intencją danej Mszy Świętej i to tylko w ilości do 5-ciu osób. Zachęcam Parafian do obejrzenia na TVP 1 transmisji Mszy św. z Watykaniu celebrowanej przez Papieża Franciszka o godz. 9:55 i przyjęcia błogosławieństwo Urbi et Orbi (Miastu i Światu).

7. Istnieje również możliwość przyjmowania Komunii w sposób duchowy. Możliwość przyjęcia Komunii duchowej mają wierni zgromadzeni zarówno w świątyni, jak również uczestniczący we Mszy Świętej transmitowanej przez media, a także chorzy i cierpiący. W przyjmowaniu Komunii w formie duchowej trzeba uwzględnić trzy elementy: wzbudzić wiarę w realną obecność Chrystusa w Eucharystii; wzbudzić miłość ku Niemu; wzbudzić pragnienie, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie. Przypominam, że czas Komunii Świętej Wielkanocnej obejmuje okres od Środy Popielcowej (26 lutego 2020 r.) do Niedzieli Trójcy Świętej (7 czerwca 2020 r.). Wierni, którzy nie zdołają skorzystać ze spowiedzi przed świętami Wielkanocy, po ustąpieniu ograniczeń, będą mogli przystąpić do spowiedzi i Komunii wielkanocnej (do 7 czerwca).

8. W zaleceniach duszpasterskich Kurii Diecezjalnej Toruńskiej czytamy: „Ze względu na obecny brak możliwości przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii Świętej (brak katechezy parafialnej i spotkań liturgicznych, a także możliwości przeprowadzenia pierwszej spowiedzi świętej) należy przemyśleć przesunięcie jej terminu. Decyzję o ewentualnym nowym terminie Pierwszej Komunii Świętej podejmuje proboszcz parafii”. Decyzja o terminie Pierwszej Komunii Świętej zostanie podjęta po wcześniejszym porozumieniu z Rodzicami.

9. Wszelkie sprawy duszpasterskie można odbyć osobiście w biurze parafialnym lub po Mszy świętej, a także załatwić telefonicznie lub drogą e-mailową. Nry dostępne w gablocie i na stronie internetowej naszej parafii: parafiamalanieszawka.pl

10. Msze Święte (od 25.03 do 11.04) będą odprawiane bez udziału Wiernych w Kościele Parafialnym (Rodzina, która zamówiła intencje proszę, by wcześniej telefonicznie zgłosiła swój udział, max. 5 osób). Nie będzie odprawianych publicznie nabożeństw pasyjnych (Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale), proszę odprawić je indywidualnie bądź rodzinnie w domu.

11. Do odwołania została przedłużona przez Księdza Biskupa Diecezji Toruńskiej dyspensa od osobistego uczestnictwa we Mszy Świętej Niedzielnej.

12. Na spowiedź święta proszę umawiać się indywidualnie.

13. Składam serdeczne Bóg Zapłać wszystkim ofiarodawcom indywidualnym i wpłacającym datki na konto parafialne na bieżące potrzeby Parafii.

14. Życzę wszystkim błogosławionej Niedzieli i nadchodzącego tygodnia.

 

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU W DOMU RODZINNYM PRZED

UROCZYSTYM POSIŁKIEM
W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

 

(„Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”,

t. 2, Katowice 2001, nry 1347-1350)

 

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

 

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

 

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan:

„Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was”.

 

albo:

 

Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza:

„Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

 

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

 

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

 

Wszyscy: Amen.

 

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

 

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

 

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

 

Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

 

Parafiamalanieszawka.pl - 2019